ODZNAK V UPOMÍNKU NA ODHALENÍ POMNÍKU PROKOP HOLÝ ČESKÝ BROD 1910

Kód: 1093
239 Kč / ks
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
5.10.2022
  • U některých produktů se může projevit odraz (lesk) při focení. 
  • Barevné odstíny se mohou lišit od skutečných. Záleží na úhlu focení, světla, apod...
  • Veškeré nedostatky jsou uvedeny zde v popisu. Pokud žádné nedostatky v popisu nejsou, je vše v pořádku. Skutečný stav je pokud možno v plné míře zachycen na fotografiích.      

Popis:

Secesní pomník od Karla Opatrného z  let 1908-10, slavnostně odhalený 3. července 1910. Vytvořen je z hořického pískovce, v podstavci jsou uloženy schránky s prstí z vítězných bojišť českých legionářů za 1. světové války a prsti s hlínou z koncentračních táborů a z bojiště na Dukle. V roce 1975 byla na pomník umístěna pamětní deska obětem fašismu. V roce 2020 byl památník restaurován.

Významný secesní pomník, jehož jádrem je socha Prokopa Holého v životní velikosti, umístěná na sochařsky pojatém podstavci. Váha těla spočívá na levé noze, pravou nakročenou nohou našlapuje na palcát jako odznak moci. Ve stejném směru je otočena i hlava a napřažená pravá paže, levá ruka drží pavézu s rytým a zlatě obtaženým nápisem s textem z husitského chorálu. Za zády postavy jsou umístěny válečnické atributy – torzo vozu a pod ním ležící okovaný cep a korouhev se slunečními paprsky.

Podstavec, vystupující ze soklu čtvercového půdorysu, je stylizován do tvaru skály prorostlé pahýly stromů. V čele podstavce je vyryt secesní nápis, vybarvený zlatě: "Prokop Veliký, slavný vůdce Táborů u Lipan 30. května 1434 kde ztratil národ prokopova věku své svobody. Potomstvo mlé čekajíc obrody, památník tento postavilo z vděku."

Detailní informace

Detailní popis produktu

  1. Při odesílání zboží je kladen důraz na kvalitní a čisté balení.
  2. Většina zboží je odesíláno v "protinárazové" obálce samostatně zabaleno. 

 

 

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

NajduZboží.cz