ODZNAK V UPOMÍNKU NA ODHALENÍ POMNÍKU PROKOP HOLÝ ČESKÝ BROD 1910

Kód: 1093
239 Kč / ks
Skladem (1 ks)
Můžeme doručit do:
23.5.2022
  • U některých produktů se může projevit odraz (lesk) při focení. 
  • Barevné odstíny se mohou lišit od skutečných. Záleží na úhlu focení, světla, apod...
  • Veškeré nedostatky jsou uvedeny zde v popisu. Pokud žádné nedostatky v popisu nejsou, je vše v pořádku. Skutečný stav je pokud možno v plné míře zachycen na fotografiích.      

Popis:

Secesní pomník od Karla Opatrného z  let 1908-10, slavnostně odhalený 3. července 1910. Vytvořen je z hořického pískovce, v podstavci jsou uloženy schránky s prstí z vítězných bojišť českých legionářů za 1. světové války a prsti s hlínou z koncentračních táborů a z bojiště na Dukle. V roce 1975 byla na pomník umístěna pamětní deska obětem fašismu. V roce 2020 byl památník restaurován.

Významný secesní pomník, jehož jádrem je socha Prokopa Holého v životní velikosti, umístěná na sochařsky pojatém podstavci. Váha těla spočívá na levé noze, pravou nakročenou nohou našlapuje na palcát jako odznak moci. Ve stejném směru je otočena i hlava a napřažená pravá paže, levá ruka drží pavézu s rytým a zlatě obtaženým nápisem s textem z husitského chorálu. Za zády postavy jsou umístěny válečnické atributy – torzo vozu a pod ním ležící okovaný cep a korouhev se slunečními paprsky.

Podstavec, vystupující ze soklu čtvercového půdorysu, je stylizován do tvaru skály prorostlé pahýly stromů. V čele podstavce je vyryt secesní nápis, vybarvený zlatě: "Prokop Veliký, slavný vůdce Táborů u Lipan 30. května 1434 kde ztratil národ prokopova věku své svobody. Potomstvo mlé čekajíc obrody, památník tento postavilo z vděku."

Detailní informace

Detailní popis produktu

  1. Při odesílání zboží je kladen důraz na kvalitní a čisté balení.
  2. Většina zboží je odesíláno v "protinárazové" obálce samostatně zabaleno. 

 

 

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

NajduZboží.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení